Maya Van Wagenen er en nerdete tenåringsjente som plasserer seg selv ganske langt nede på skolens rangstige, kun over de som er betalt for å være tilstede. Under en ryddesjau i hjemmet finner familien ei bok fra 50-tallet som faren hadde kjøpt for flere år tilbake. Boka er Betty Cornell’s Teenage Popularity Guide.
Moren utfordrer Maya til å følge Bettys tips for å bli populær og lager et prosjekt ut av det hele. Med et nytt tema for hver måned i skoleåret tester Maya ut om 50-tallets tips for økt popularitet fungerer i dag.
Jeg vet ikke helt hvorfor jeg ble nysgjerrig på denne selvbiografien skrevet av unge Maya Van Wagenen, men jeg er veldig glad jeg ble. Vi følger Maya gjennom et skoleår, gjennom eksperimenter, nedturer og oppturer, selv om det kanskje er flest nedturer.
Maya er ærlig og reflektert – i tillegg til at hun skriver godt. Hennes tanker og refleksjoner rundt popularitet er interessant lesing, hun blir aldri for voksen eller belærende. Hun klarer godt å få frem sin egen stemme, og både familie og redaktør(er) skal ha for at de lar en del små detaljer være. Detaljer som det hadde vært enkelt å ta vekk, men som for meg som leser viser Maya som reelt menneske i en reell familie. Mayas familie bodde i perioden hun skriver om langs grensen til Mexico. Hele nabolaget er preget av den omfattende smuglingen, noe som naturligvis gir konsekvenser i hverdagen. Mayas far foreleser i historie og hele familien jobber for at de skal kunne flytte til ett bedre sted å bo.
Hvordan blir man populær? Svaret var nok mindre entydig enn hva jeg ville tro – og svarene, det er nok mer riktig å bruke flertall, overrasker meg også. Mayas usikkerhet og keitete evne til å takle sosiale situasjoner er veldig gjenkjennelig, selv for noen som er dobbelt som gammel som henne.
Jeg har lest den engelske utgaven, men nå i høst kom boka på norsk på Gyldendal under tittelen Populær. Vintage-tips for nerdete jenter.
——–
Boka er kjøpt selv.